Próbuję trochę nowej rzeczy i chciałbym raz na jakiś czas zbierać wartościowe treści na które się natknąłem i je Wam podsuwać. Koniecznie dajcie znać czy chcecie żebym coś takiego kontynuował. Dziś mam 5 pozycji:
1. Książka: „W hołdzie Katalonii” - George Orwell
To nie jest dosłownie rok 1984 ale książka która wywarła na mnie o wiele większe wrażenie. To reportaż z hiszpańskiej wojny domowej okraszony licznymi przemyśleniami autora. Przemyśleniami które zresztą były dla mnie czasem zaskakująco bliskie. Połączenie opisów politycznej sytuacji i procesów tamtego okresu z przywoływaniem doświadczeń z pierwszej ręki daje przy lekkiej i interesującej lekturze dosyć klarowny i żywy obraz hiszpańskiej rewolucji. Zdecydowanie polecam!
„Takie rzeczy mają miejsce na każdej wojnie; żołnierze walczą, dziennikarze pokrzykują, a żaden prawdziwy patriota nawet nie zbliża się do okopów na linii frontu, chyba że na krótkich wycieczkach propagandowych. Czasami pociesza mnie myśl, że samoloty zmienią warunki wojny. Być może gdy nadejdzie kolejna wielka wojna, zobaczymy po raz pierwszy w historii, jak kule dziurawią owych szowinistów.”
2. Podkast: OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Podkast o sprawach międzynarodowych o których trudno znaleźć treści po polsku. Nie sugerujcie się nazwą, zajmują się nie tylko tym co na wschód od nas.
3. Podkast: NeuronuSound
Oto podkast numer 2, tym razem o neurobiologii. Realizowany przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego którzy ku mojej frustracji zgubili jedną s-kę z nazwy. Neurobiologia to jeden z tych tematów który mnie fascynuje ale tylko w takim zakresie żeby raz na jakiś czas dowiedzieć się kilku ciekawostek - ten podkast tego dostarcza.
Strefa anglojęzyczna
4. Podkast (with slides): “Well there’s your problem”
Tu mała zmiana bo to jedyna niepoważna polecajka — oto komediowy podkast o różnego rodzaju inżynieryjnych katastrofach prowadzony przez lewaków z USA i UK. Często poprawiają mi nastrój w porannym tramwaju chociaż mają dosyć specyficzne poczucie humoru.
5. Prezentacje: Perun
Jeżeli przypadkiem szukaliście solidnego źródła analiz militarno-ekonomicznych nt. wojny w Ukrainie to trafiliście w dobre miejsce. Oto Australijczyk który wrzuca godzinne lub dłuższe prezentacje w których dogłębnie analizuje kwestie militarne, również pod kątem polityki międzynarodowej i ekonomii. Również jeżeli chcecie się dowiedzieć czemu francuskie siły zbrojne wyglądają akurat tak a nie inaczej — he’s your guy.
To wszystko co mam na dzisiaj. Jeżeli chcecie żebym udostępniał coś takiego w miarę regularnie, byłbym bardzo szczęśliwy gdybyście polubili, skomentowali lub udostępnili tego posta. Miłego weekendu!